Historisk våning i Oslo med danskt snickerikök
Köksmodell
Copenhagen
Material
Valnöt och Glacier White
Vi befinner oss i en klassisk fastighet från 1890 på en stillsam sidogata i den äldre delen av St. Hanshaugen i Oslo, ritad av arkitekten H.O. Eriksen. Parken ligger bara några steg bort, och strax därefter väntar områdets många små kaféer och bagerier. Lägenheten högst upp i huset behövde moderniseras, men Vigdis och familjen såg potentialen i de ursprungliga detaljerna – den generösa takhöjden, stuckaturen, rosetterna och de två eldstäderna.
”Det är något alldeles särskilt med att bo i ett hus med så mycket historia, och därför var det viktigt för oss att modernisera med varsam hand”, berättar Vigdis Tveit.
Planlösningen i den 180 m² stora lägenheten fungerade fortfarande väl – med undantag för det tidstypiskt smala köket mot gården. Därför föll det sig naturligt att skapa ett nytt kök i det som tidigare varit en av lägenhetens salonger och på så sätt etablera en självklar samlingspunkt för familj och vänner.
Ett danskt snickerikök, med fönster som sträcker sig hela vägen upp mot taket, är inrett med en köksö i valnöt från uno forms Copenhagen-kollektion och Glacier White-skåp från Avantgarde-kollektionen.
Valnötens varma ton och levande ådring gör köksön till ett distinkt designelement – och en självklar mittpunkt i rummet. De ljusa fronterna tillför ett lätt och elegant uttryck, reflekterar dagsljuset och framhäver lägenhetens generösa takhöjd. Tillsammans skapar kontrasten en harmonisk helhet, där köket för en naturlig dialog med bostadens historiska arkitektur.
Läget gör bostaden till något alldeles särskilt. Med parken som närmaste granne och staden bara några minuters promenad bort uppstår en sällsynt balans mellan natur och storstad. Denna känsla har varit en naturlig inspirationskälla för inredningen, där dagsljus, material och en dämpad färgpalett skapar en nära förbindelse med omgivningarna.
För familjen är området långt ifrån obekant. De har bott här tidigare, och just därför finns känslan av att komma hem. Här möts gröna oaser, historisk arkitektur och ett levande stadsliv – en särpräglad kombination som gjort området till en plats de alltid har velat återvända till.
Bostaden bygger vidare på fastighetens ursprungliga kvaliteter. Den generösa takhöjden, de bevarade arkitektoniska detaljerna och den uppdaterade planlösningen skapar en självklar förening mellan dåtid och nutid.
Resultatet är ett hem där arkitekturen utgör en rofylld fond för vardagen, och där kvalitet, ljus och material samspelar med en adress som känns lika tidlös som huset självt.
Mer information
Vem?
Familj på fyra
Var?
St. Hanshaugen, Oslo
Designer
Vigdis i samarbete med Regine Dethloff, uno form Oslo